FOTOGRAFUJĄ OD CZTERECH POKOLEŃ

17 czerwca Galerię Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odwiedzili przedstawiciele rodziny Kołeckich, którzy przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego z Poznania i Gdańska.

Krzysztof i Urszula Kołeccy oraz ich córka Anna Mizgajska prowadzą w Poznaniu cieszący się ogromną renomą i posiadający 115-letnią historię zakład fotograficzny, kontynuujący tradycje firmy, której pierwszą siedzibą była zburzona ponad ćwierć wieku temu kamienica przy Alei 3 Maja 49 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Założyciel zakładu Jan Leon Kołecki podstaw fotografowania nauczył się w renomowanym zakładzie Józefa Grodzickiego w Radomiu. Jego dziełem są m.in. bezcenne z historycznego punku widzenia zdjęcia pracowników Zakładów Ostrowieckich wykonane w 1910 r. Pięć lat później przeprowadził się do Sandomierza, a potem założył filie swojego zakładu w Opatowie, Wierzbniku, Starachowicach i Leżajsku. Jan Leon Kołecki zmarł w 1944 r. Wcześniej, jego syn Jan Walerian Kołecki w połowie 1942 roku wrócił do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie urodził się w 1915 r. i przejął firmę po żydowskim fotografie Dawidzie Ehrlichu. Prowadził ją z powodzeniem do momentu przeprowadzki do Poznania w 1949 roku. Równocześnie pracował także jako nauczyciel języka polskiego w szkole zawodowej przy ostrowieckiej hucie. Zmarł w Poznaniu 8 maja 1978 roku, gdzie do śmierci prowadził przeniesiony z Ostrowca zakład fotograficzny. Po nim przejął go Krzysztof Kołecki, któremu obecnie pomagają żona Urszula i dwie córki- Anna i Barbara (wszyscy są profesjonalnymi fotografami). Artystyczny dorobek czterech pokoleń rodziny Kołeckich będziemy mieli okazję poznać podczas zaplanowanej na 2016 rok okolicznościowej wystawy stanowiącej finał przyszłorocznych obchodów jubileuszu 20-lecia Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. Takie ustalenia zapadły podczas środowej wizyty Państwa Kołeckich w ich rodzinnym mieście.