oraz autor

JAROSŁAWA CHYRY

„Jedyna Puszcza Białowieska”

18 grudnia (czwartek) 2014 r. o godz. 18.00 w Galerii Fotografii MCK, Al. 3 Maja 6.

Natura milczy. Żyje swoim wielkim prawem ponad czasem i interesem rodzaju ludzkiego. Nieznane są jej kategorie litości i współczucia. Starsza od nas, chociaż złożona z komórek nam bliskich, traktuje nas z obojętnością doskonałą. Nie jest nam znana samoświadomość zwierząt, a cóż dopiero roślin. Nic nie wiemy o strachu i bólu ścinanych drzew, o wdzięczności podlanych róż. I Natura nie zna naszego języka, który sobie stworzyliśmy. Nie respektuje naszych praw i naszej woli. Jej głosem jest wybuch wulkanu, grzmot, fale tsunami, drżenie ziemi, wichry i szum lasu. W milczeniu znosi rany i zadany jej ból. Pozostawiona samej sobie, wolna od naszej ingerencji pulsuje życiem nieustającym w rytmie własnym. Modyfikowana, poprawiana lub kaleczona przez człowieka pozostaje wierna nakazom pierwszym, usiłuje powracać do form wyjściowych.

To fragment wstępu Andrzeja Strumiłło do albumu Jarosława Chyry „Jedyna Puszcza Białowieska”. Fotografie z wystawy są identyfikacją tej albumowej publikacji, widokiem na las Puszczy Białowieskiej w równie subiektywnym jak książka pryzmacie. To jest obraz nieprawdziwej puszczy – mówi autor. W Puszczy spotkamy również lasy widne, świetliste doliny, osady, drogi, ludzi i zwierzęta. Których tu nie widać. A jednak sednem unikalnej wartości białowieskich lasów są stare drzewa. Wszytko inne, w mniej lub bardziej niezwykłym wydaniu można spotkać tu i ówdzie. Białowieża jest ostatnim w Europie nagromadzeniem ogromnych drzew. Drzewom olbrzymom poświęcono książkę. Na przekór całej twórczości i działalności autora, którego fascynacją jest przenikanie się świata natury i kultury, człowieka i przyrody. W „Jedynej Puszczy Białowieskiej” mamy czystą Naturę.

wernisaz_jaroslaw_chyra_jedyna_puszcza_bialowieska_004

Jarosław Chyra urodził się w Słubicach nad Odrą a wychował w Białowieży – 2 km od wschodniej granicy. Obie miejscowości dzieli tylko 765 kilometrów. Z  wykształcenia leśnik (trzecie pokolenie), z zawodu fotograf, producent filmowy, wydawca. Z największym zamiłowaniem oddaje się projektowaniu książek. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW oraz Podyplomowego Studium Edytorstwa Współczesnego UKSW. Pomysłodawca i organizator festiwali przyrodniczych o niezwykle szerokiej formule. Założyciel Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej i Dokumentacyjnej. Autor felietonów przyrodniczych realizowanych dla TVP w tym cykli „Drzwi do lasu”, „Ostoja” i „Borem lasem”. Producent filmów przyrodniczych „Kraina żubra” oraz „Sen o czarnym kogucie”.

Wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, z którym zainicjował i zorganizował w 2002 roku w  Białowieży Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Przyrody „Mikrosfera” oraz jego kolejne trzy edycje pod nową nazwą „Żubrowisko”. W tym samym roku wydał pierwszy autorski album fotograficzny „Narew. Polska Amazonia” a w 2012 „Jedyna Puszcza Białowieska” oraz biograficzny o Profesor Simonie Kossak autorstwa Lacha Wilczka. W 2007 roku wspólnie z PTOP zrealizował według autorskiej koncepcji Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Białymstoku. O działalności i wydawnictwach, projektach i życiowych pasjach Jarosława Chyry przeczytać można na stronie internetowej www.chyra.pl

wernisaz_jaroslaw_chyra_jedyna_puszcza_bialowieska_001