Mały fotograf – wielkie możliwości

To już druga wystawa fotografii autorstwa uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego. Poprzednia pt. „Okiem dziecka” była zaprezentowana 1 czerwca 2012 r. w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. O ile pierwsza wystawa na którą składały się głównie portrety obrazujące ułamki własnego widzenia dzieci, gdzie raz one były fotografami innym razem modelami. I nie było ważne, że ich doświadczenia z fotografią były skromne, ale to właśnie amatorski charakter  tych pracy był ich siłą. Wydaje się, że patrząc na te fotografie omijające wszelkie konwencje przynależne obrazowi doświadczamy prawdy nieskażonej żadnymi dogmatami. W tych pozornie dziecinnych zdjęciach ukrywa się pewna estetyka niczym nie skorumpowanej prostej szczerości.  Wystawa została przedstawiona w kilku blokach tematycznych – portret, reportaż dokument, fotografia inscenizowana. W większości są to zdjęcia wykonane w technice czarnobiałej, która jest bardziej adekwatna do tematu posiadając większą ekspresję w oddziaływaniu na odbiorcę.  Dokument to fotografie przedstawiające osiedle fińskich domków wraz z jej mieszkańcami. Te prace oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych posiadają wartość archiwalną, ot taki mały skansen. Portrety emanują szczęśliwymi chwilami, wesołymi zdarzeniami, to chwile, które nigdy już nie wrócą, a dzieciństwo tak piękne szybko mija – dlatego warto je uwiecznić. Małym fotografom po części się to udało.

Andrzej Łada.