Plenery artystyczne w Nowym nad Wisłą organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ożarowie, oraz Grupę Ożarów S.A. mają już kilkunastoletnią tradycję. Są miejscem twórczych działań artystów w takich dziedzinach jak malarstwo i rzeźba. W tym roku do udziału w plenerze byli zaproszeni fotograficy – członkowie Fotoklubu Galeria MCK. Działającego od 13 lat przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Duża tu zasługa Magdaleny Wolff – bardzo aktywnej członkini Fotoklubu, a na co dzień pracownicy Grupy Ożarów. W plenerze wzięło udział 11 fotografów. Różny wiek uczestników (doświadczenia w pracy), a także rodzaj uprawianej fotografii, bardzo krótki czas pleneru (tylko lipcowy weekend) oraz upalna pogoda sprawiły, że uczestnicy pleneru mogli się poczuć na kopalnianych wyrobiskach jak na Saharze. Dlatego też nie pejzaż, a wspólnym mianownikiem fotograficznych poczynań stała się sieć przemysłowych instalacji, gdzie poszczególni fotograficy poszukiwali wyalienowanych form nadając im nowe znaczenie. Uczestnicy pleneru zaproponowali pewną odsłonę tego miejsca odbiegając daleko od powielanych stereotypów. Powstały różne prace, w większości starano się jednak oddać, czy wręcz poszukiwać piękna w sferze technologicznych konstrukcji. Efekty tego spotkania nie wszystkich satysfakcjonowały i nie do końca pozwoliły na wczucie się czy wgłębienie w temat pleneru. Jednak uzupełnieniem fotograficznych peregrynacji stały się okolice Nowego oraz malownicze wiślane meandry. Wykonano kilkanaście tysięcy ujęć z których tylko nie wielką część możemy Państwu zaprezentować na wystawie jak i w towarzyszącym jej katalogu. Czy zatem zaproponowana wystawa poplenerowa oddaje przekonywujące dowody na specyfikę tego miejsca? – to już pozostawiam samym odbiorcom i ich indywidualnym interpretacją. Kończąc chciałbym jeszcze raz podziękować Zarządowi Grupy Ożarów S.A., a w szczególności Zastępcy Dyrektora ds. Marketingu Technicznego Grupy Ożarów S.A. Panu Andrzejowi Szymańskiemu, życząc dalszej owocnej współpracy.

Prezes Fotoklubu Galeria MCK – Andrzej Łada.

fot. Magdalena Wolff

fot. Andrzej Kosikowski